Ultrazvukové vyšetrenie - PRENATAL Žilina
Táto stránka používa na poskytovanie služieb súbory cookies. Používaním týchto webstránok vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies. Viac info. Ok

Ultrazvukové vyšetrenie 

Ultrazvuk je mechanické vlnenie s frekvenciou vlnenia viac ako 20 kHz. Po prvý krát bol ako vlnenie popísaný biológmi už v 18.storočí, ktorí študovali správanie netopierov. Vedecky bol potvrdený až o 150 rokov neskôr. Princíp ultrazvukového prístroja spočíta v tom, kryštál prístroja vysiela ultrazvukové vlnenie, ktoré preniká do tela, odráža sa od orgánov a kostí a toto odrazené vlnenie je zachytávané prijímačom. Prijatý signál sa premieňa na obraz, ktorý vidíme na obrazovke prístroja.

Čítanie týchto obrázkov je zložité, preto by s ultrazvukom mali pracovať len lekári, ktorí sú odborníkmi na túto diagnostiku. Nesprávna interpretácia obrázkov môže viesť k nesprávnemu záveru, preto by mala patriť do rúk erudovaných špecialistov.

Z pohľadu bezpečnosti ultrazvukového vyšetrenia je potrebné uviesť, že v dnešnej dobe používané ultrazvukové prístroje sú konštruované tak, aby boli bezpečné. Doposiaľ neboli jednoznačne dokázané škodlivé účinky ultrazvuku na tehotnú ženu a jej plod. Na druhej strane je potrebné uviesť, že vyšetrujeme len tak dlho, ako je potrebné na získanie požadovanej informácie a vyšetrenie zbytočne nepredlžujeme (princíp ALARA). 

 

Objednať sa na vyšetrenie »