PRENATAL Žilina
Táto stránka používa na poskytovanie služieb súbory cookies. Používaním týchto webstránok vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies. Viac info. Ok

Bezpečnosť ultrazvukového vyšetrenia

Ultrazvukové vyšetrenie plodu sa pre svoju názornosť, dostupnosť, opakovateľnosť a bezpečnosť stalo bežným tehotenským vyšetrením, od ktorého si sľubujeme presné posúdenie zdravotného stavu jedinca vyvíjajúceho sa in utero. Predstavuje efektívnu neinvazívnu zobrazovaciu metódu, ktorá využíva ultrazvukové vlnenie s vysokou frekvenciou pre zobrazenie tkanív a orgánov vo vyšetrovanej oblasti ľudského tela. Doteraz neboli dokázané žiadne škodlivé vedľajšie účinky ultrazvuku pri výkonových hladinách používaných pre diagnostické vyšetrenia. Ide teda o bezpečnú zobrazovaciu metódu. Napriek tomu je nutné používať túto zobrazovaciu metódu správne a v indikovaných prípadoch.

Počas 40 rokov výskumu neboli preukázané žiadne škodlivé účinky diagnostického ultrazvuku na ľudský organizmus. Všeobecne pre dĺžku ultrazvukového vyšetrenia platí tzv. princíp ALARA (As Low As Reasonably Achievable), čo znamená, že doba vyšetrovania by nemala byť dlhšia a intenzita ultrazvuku by nemala byť väčšia, ako je nevyhnutne potrebné k získaniu požadovanej diagnostickej informácie. Moderné ultrazvukové prístroje spĺňajú prísne bezpečnostné limity (napr . tepelný index pre mäkké tkanivá, tepelný index pre lebečné kosti, mechanický index, atď.).

Pre úplnosť uvádzame link na oficiálne stanovisko Sekcie ultrazvukovej diagnostiky ČGPS JEP k bezpečnosti ultrazvukového vyšetrenia.

http://sud.gynpor.cz/bezpecnost_uz.htm