UZV prietoku v pupočnej šnúre - PRENATAL Žilina
Táto stránka používa na poskytovanie služieb súbory cookies. Používaním týchto webstránok vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies. Viac info. Ok

UZV prietoku v pupočníku

V III.trimestri gravidity sa u tehotných žien robia vyšetrenia na zistenie stavu tzv.fetoplacentárnej jednotky. Základným vyšetrením je Dopplerovské vyšetrenie. Vyšetruje sa charakter prietoku krvi v rôznych cievach plodu, či maternice. Základným je vyšetrenie prietoku krvi v pupočnej šnúre (a.umbilicalis - AU). Od 32.týždňa sa vyšetruje aj prietok v mozgovej tepne (a.cerebri media  - ACM). O stave fetoplacentárnej jednotky, po 32.týždni, najlepšie vypovedá vzájomný pomer indexu pulzatility(PI)  a.cerebri media (ACM) a  a.umbilicalis.(AU) - tzv.CPR(cerebroplacentárny index).

Pri Dopplerovských vyšetrení sú stanovujú indexy: PI(index pulzatility), RI(index rezistencie), CPR. Ich hodnota môže byť v norme, alebo vykazuje odchýlku.

Ďalším vyšetrením stavu fetoplacnetárnej jednotky je CTG (kardiotokografické vyšetrenie). Jeho nevýhodou je však nízka výpovedná hodnota a vysoká falošná pozitivita. Výhodou Dopplerovskéo hodnotenia je podstatne vyššia presnosť, a hlavne to, že odchýlky v zásobení plodu kyslíkom a živinami nám vyšetrenie odhalí podstatne skôr, než sa tieto odchýlky prejavia na CTG zázname. 

 V závislosti od výsledku vyšetrenia volíme ďalší postup.

 

Objednať sa na vyšetrenie »