UZV vyšetrenie krčku maternice - PRENATAL Žilina
Táto stránka používa na poskytovanie služieb súbory cookies. Používaním týchto webstránok vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies. Viac info. Ok

Cervikometria (merania dĺžky krčku maternice)

Jedným z významných vyšetrení v priebehu gravidity je ultrazvukové vyšetrenie krčku maternice, tzv.cervikometria. Vyšetrujeme jeho dĺžku a tvar vnútornej bránky. Optimálnym obdobím na vyšetrenie je 22.-24.týždeň tehotnosti. Vykonáva cez pošvu (vaginálnou cestou) pri prázdnom močovom mechúre.

Cervikometria umožňuje stanoviť riziko predčasného pôrodu u žien s anamnézou aj bez anamnézy predčasného pôrodu, ktoré aktuálne nemajú klinické známky predčasného pôrodu. Rovnako je významné z pohľadu určenia rizika u žien s klinickými príznakmi predčasného pôrodu. Taktiež umožňuje približne určiť interval od indukcie pôrodu do pôrodu.

Riziko predčasného pôrodu pred 34.týždňom pri dĺžke krčku 30 mm a viac je okolo 0,4%, pri dĺžke 26-30 mm je okolo 1,7%, pri dĺžke 16-25mm 4%, pri dĺžke pod 15 mm riziko predčasného pôrodu významne stúpa. U viacplodovej gravidity významne stúpa pri dĺžke krčku pod 25mm.

 

Objednať sa na vyšetrenie »